Индустриалецът Николай Рашков ще се състезава на предстоящите местни избори за кметското място в Горна Оряховица. Досега той беше най-големия критик на местната власт и настоящия кмет в железничарския град, но вече пренася битката в предизборна кампания. Издигнат е от ПП „Пряка демокрация“.
Това обяви самият той на брифинг днес, на който присъстваха още кандидатите Мария Станчева – филолог, Петя Минкова – учител, Даниел Божанков – аграрен предприемач и д-р Емил Николов – офталмолог. Николай Рашков обяви, че е готова листата за общински съветници, а той е на последното 29-то място. Свои кандидат-кметове политическата формация ще излъчи за още 4 населени места в общината.
„Никога не съм си представял, че на 57 години ще се захвана с политика, но ще трябва да се нагърбя с тази тежка задача, защото е крайно време да се пречупи гръбнака на порочния модел на управление. През последните години Горна Оряховица изостана в развитието си. Приемам доверието на съмишлениците ми към мен като мисия. Амбицията ми е Горна Оряховица да стане модерен град с прозрачно управление и щастливи хора“, заяви Рашков.
Бизнесменът представи визията си за развитието на Горна Оряховица, която през последните месеци активно обсъжда на срещи с граждани. „Ще прекратя скандални договори, които ограбват общината. Сред тях е сметосъбирането, както и охранителна дейност. Общината плаща 300 000 лева годишно за охрана, а парковете са порутени. Заради това предлагам въвеждане на американски модел и парковете да бъдат затворени за посещения нощем. Ще въведа стриктни финансови политики, както и преструктуриране на всички общински фирми. Ще развием печеливши проекти за трансгранично сътрудничество. Належащо е да се реши въпроса с бездомните кучета и най-накрая да бъде изграден приют за временното им настаняване. Предстои решаване на дългогодишни проблеми по кварталите, а малките населени места са забравени като до някои няма дори обществен транспорт.
Сред наболелите проблеми на Горна Оряховица е и ВиК-инфраструктурата“, изброи Николай Рашков. Аграрният предприемач Даниел Божанков пък разкри, че от 17 години се занимава с доброволчество, но напоследък се забелязва сериозен отлив на млади хора и дори цели семейства от община Горна Оряховица.
„В общината липсват културни събития, социални дейности, младите хора трудно си намират работа. Необходима е добра е комуникация между общинското ръководство и бизнеса, разработване на проекти и изграждане на Стартъпи. В града има малко НПО-та. Възнамеряваме да реализираме проект, по който да бъде разработена екопътеката към Хижа „Божур“ и районът около нея за провеждане на фестивали, фермерски пазари и др.инициативи“, сподели Даниел Божанков.
Той допълни, че е належащо в общината да бъде стимулирана раждаемостта чрез общинска програма „Ин витро“, както и финансово стимулиране на семейства с 1,2 и повече деца. Даниел Божанков оповести още, че чрез благотворителна кампания са събрани 18 000 лева, които ще бъдат дарени на детските градини в общината. Педагогът Петя Минкова пък заяви, че липсата на учителски кадри може да се преодолее ако се обяви общинска стипендия за преподаватели по природни науки. „Необходимо е и подобряване на учебната база в много от училищата“, допълни Минкова.