Близо 150 земеделски производители от всички отрасли на сектора от Великотърновска и Габровска област се събраха в 10 часа на изхода на Велико Търново до село Шереметя, на главен път София -Варна, за да се включат в общонационалния протест. Сред протестиращите преобладаваха животновъди, зеленчукопроизводители, пчелари, търговци на земеделска техника и препарати, и дори представители на туристическия бранш.
Точно в 10 часа на пункта на протеста край великотърновското село Шереметя започнаха да се събират зърнопроизводители и фермери от Великотърновска и Габровска области. Половин час по-късно в дясната лента на главния път се паркираха около 50 трактори с национални трибагреници. Трактористите споделиха, че са били обект на проверка от пътните полицаи, което ги забавило с пристигането.
Спряха ни попитаха ни за документи, всичко наред беше , тръгнахме и ни пуснаха.. около 20 минути. Напълно са справедливи исканията – българското трябва да си остане българско и не вярвам, че трябва да се внасят украински стоки в България!, сподели младият тракторист Станислав Славчев.
Най- голям брой от протестиращите бяха животновъдите, които се оплакаха от ниската изкупна цена на суровото мляко.
„Цялото семейство работим, просто не можем да удържаме, – ниски цени на млякото, на 70 стотинки, беше паднало и под 70, сега на 70 са го вдигнали! Вземат го обаче го вземат без пари и не го плащат! Сега сме края на септември, а за август още не са ми платили млякото. В животновъдството е трагедия, фермите фалират една по една!“, сподели Никола Енчев, който отглежда 200 крави в Добри дял.
Ервин Малаков гледа 100 крави в златаришкото село Росно. Казва, че работна ръка за кравефермите се намира изключително трудно – никой не иска да практикува такъв неблагодарен труд.
„Ветеринарните препарати и услуги поскъпват, цените си вървят нагоре, горивата като поскъпват и няма как да покриваме тези разходи вече! Няма работници, вие виждате какви са заплатите в страната, минималната се вдига…В момента е пълна трагедия и правителството няма концепция за отрасъла! Терористи сме за себе си, че тероризираме семействата си- че всеки ден сме на полето, в кравефермата, денонощно!“, споделя Малаков.
„За мен протестът е дотолкова „политизиран“, че оглеждам присъстващите, аз отвсякъде виждам хора, които са членове на партия „Република България“!“, казва и Красимир Бурмов, който в стопанството си в село Руня гледа 800 овце.
Дребни собственици на пчелини заявиха, че по-добре да дарят меда си на детски градини, отколкото да го продават на невъзможна цена.
„Тази година дават за кг мед наедро 3-3,20 лева, чувам някъде дали 3,60, обаждат ми се казвам – кажете ми цена, цена няма! Някои са продали на 3,20 лева без документи…Идват и казват „да вземем проба“, а аз им викам – аз няма да ви го продам, по-добре да го даря на детски градини!, посочи Продан Проданов.
Цанко Цанков, говедовъд и член на УС на АЗПБ е в ролята на координатор на протестния пункт на Шереметя. Той подчертава, че протестът е мирен и е за защита на българското производство.
„Искаме децата ни да консумират български храни, а не вносни боклуци, които заливат цяла България!“, подчертава Цанков.
Собственикът на верига заведения за хранене във Велико Търново Димитър Манолов дойде със служителите си да подкрепи протестиращите.
„Аз, като човек от туристическия бранш, винаги съм толерирал българските производители, да подкрепям местното производство и производители. Аз също съм земеделски производител, тъй като отглеждаме в градини зеленчуци за нашите ресторанти. Изглеждам ли ви на терорист“, попита риторично Маноло. Слушам по медиите, че били направени 500 проби на украинската пшеница! Ама те са влезли стотици хиляди камиони, кораби…това по никакъв начин не ми гарантира, че утре на моите клиенти няма да предложа лошо качество на продукта!“, заяви той.
Следобяд половината от протестиращите край Велико Търново потеглиха с тракторите към София.