
27 молби за напускане са подадени във филиала на Центъра за спешна медицинска помощ в Горна Оряховица до тази сутрин, съобщи д-р Валентина Хаджирадева, директор на ЦСМП във Велико Търново. От подалите оставки осем са лекари, шест- фелдшери, девет- медицински сестри, двама парамедици и двама шофьори на линейки. Причината е недоволството от зачестилите нападения и агресия от страна на пациенти. Подаването на оставки започна след последния случай, когато 35- годишна ромка удари фелдшерката Наталия Армянова.
В Спешна помощ в железничарския град работят общо 48 служители. Средногодишно през него преминават над 60 000 пациенти. Сред първите, подали молбите си, е и д-р Виолета Пашова, началник на филиала.
На нарочен брифинг днес д-р Пашова, д-р Хаджирадева и д-р Христо Димитров, председател на РК на БЛС, коментираха ситуацията със спешните медици в Горна Оряховица.
„Служителите, които са в едномесечно предизвестие са с много голям опит и не могат лесно да бъдат заменени, посочи д-р Хаджирадева. Филиалът е вторият по големина след Велико Търново и обслужва пациенти от пет общини. Персоналът е разтревожен, огорчен и обиден, и ако в рамките на този месец няма рязка промяна в условията за работа, те не биха останали в центъра. Ние ги разбираме, тъй като липсата на физическа сигурност няма как да ги задържи на работа“, коментира още тя.
По думите на д-р Хаджирадева, служителите настояват за 24-часова физическа охрана на филиала. Те са недоволни от сегашната охранителна фирма, която много бавно реагира на сигнали за инциденти.
Освен това спешните медици искат и паник бутони за линейките, не само в центъра и да се направи информационна кампания за използването на спешния телефон 112 само при животозастрашаващи ситуации.
Д-р Хаджирадева добави, че е в постоянна връзка с министър Кирил Ананиев и МЗ и че той изразявал съпричастност. Министърът обещал, че центъра в Горна Оряховица ще е първият в страната, който ще получи средства за физическа охрана, тъй като е критичен.
Тя обаче няма информация дали министърът смята да посети огорчените служители в Горна Оряховица.
Пет са физическите посегателства върху медици през м.г. на територията на центъра и на терен, заяви д-р Виолета Пашова. „Вербалните заплахи срещу нас са ежедневни, да не кажа ежечасни. Средната възраст в колектива расте, голяма част са пред пенсия. Четирима от лекарите в центъра са със защитени клинични специалности, допълни още тя. Тя също изрази недоволство, че голяма част от случаите които постъпват в центъра не са спешни, а линейките често се превръщат в безплатни таксита. „Със средства на общините може да се разкрият кабинети за безработни и социално слаби граждани.“ Д-р Пашова допълни, че напускащите медицински служители няма да останат без работа защото имат по едно или две работни места.
Д-р Христо Димитров заяви, че на заседание Управителният съвет на РК на БЛС е решил да осигурява правна защита на всеки свой член, получил заплахи или жертва на физическо насилие. „Ще предложим на колегите от другите районни колегии да осигурят такава юридическа защита на своите членове. Освен това ще разговаряме с ръководството на лекарския съюз да се стартира законодателна инициатива да осъвременяване и разширяване на текстове в Закона за здравето, които касаят правата и задълженията на пациентите.“