Политическата криза в България, геополитическата ориентация на страната, войната в Украйна коментираха журналистът Асен Генов, политолозите Цветанка Андреева и Любомир Стефанов.
Андреева е на мнение, че съществува криза в политиката и ходенето на избори не решава този проблем. Кризата е в общуването, идентичността, формирането, така че връчването на мандати, нови избори не са гаранция, че ще се разреши този въпрос, смята тя. Андреева каза, че ако имаме съвпадение по геополитическа ориентация, то нямаме съвпадение по вътрешно-политическата тематика, затова коалициите са невъзможни. Изходът от кризата е в промяната на говоренето. Тя смята, че започваме да наблюдаваме тази промяна.
Генов каза, че става дума за криза на идеите и идентичността. Той е на мнение, че дори и партиите, които са с проевропейска ориентация не могат да преодолеят различията си.
Стефанов смята, че партиите говорят за евроатлантизъм, но се имат предвид различни неща. „Проблемът е фундаментален на ниво общност, процесът върви повече от 30 години, липсва базисно ниво на доверие“, каза той.
Генов коментира изказването на президента, че случаят с Христо Грозев се следи още преди медийните публикации. Журналистът каза, че първите публикации са били в ТАСС, а те се позовават на ФСБ. „Ако президентството следи този казуси преди медийните публикации бих искал да спра да мисля какво означава това послание“, посочи той. Генов заяви, че България ясно трябва да заеме своята позиция в общността на свободните, демократичните държави, които отхвърлят военната агресия като средство за разрешаване на териториални претенции.
Стефанов каза, че вероятно ще станем свидетели на „подобен епизод на надменното държане на госпожа Митрофанова като към бивша колония“. Той бе категоричен, че хората които се занимават с национална сигурност трябва да се грижат за свободата на словото. Стефанов смята, че трябва да трупаме критичната доза истина за историята какво означава Русия за България.
„Геополитическата ориентацията на Радев не е в никакъв случай евроатлантическа“, каза Андреева. Тя каза, че казусът „Христо Грозев“ е сблъсъкът между демокрацията и тоталитаризма. „Способността на властта и обществото да защитят един журналист е способност на функциониращата демокрация“, посочи тя. Андреева бе категорична, че Митрофанова трябва да получи много ясен знак.
Източник: NOVA