Спешните медици в Горна Оряховица: Линейките ги ползват като таксита, без ефективни присъди нищо няма да се промени!

Тази вечер младежи и дежурният екип на Спешна помощ излязоха на мълчалив протест пред центъра

Млади горнооряховчани тази вечер организираха мълчалив протест пред центъра за Спешна помощ в железничарския град в подкрепа на служителите, които работят в него. Повод бе поредното нападение от пациенти от ромски произход над медицински работник.

Припомняме, че в нощта на 20 срещу 21 януари 35-годишната ромка Звезда Илиева нападна и рани дежурната на смяна фелдшерка Наталия Армянова.

Днес, чрез Фейсбук младежи от Горна Оряховица се организираха и дойдоха с плакати, и българското знаме , за да подкрепят хората, които спасяват човешки живот. От инициаторите – сдружение G.O. WAKE UP обясниха, че искат справедливост и ефективни наказания за всеки, който си позволи да посегне на длъжностно лице, докато то изпълнява служебните си задължения.

Точно в 18,30 две линейки с включена светлинна сигнализация осветиха протестиращите.

За около половин час пред филиала на ЦСМП в железничарския град излезе целият наличен състав на Спешна помощ.

Часове преди това стана ясно, че след инцидента със своята колежка, спешните медици обмислят колективна оставка. Д-р Виолета Пашова, началник на центъра по Спешна помощ в Горна Оряховица коментира ситуацията така:

„Аз лично смятам, че тази колективна оставка, която обмисляме с колегите, е по -скоро акт на отчаяние, тя няма да реши проблемите, трябва цялото общество да намери решение… Правилата да са еднакви за всички, да се уважават всички, всички да бъдат по- благоприлични в поведението си. Благодарности за нашата работа не искаме, въпреки, че мисля, че в много случаи сме ги заслужили.

Този протест не сме го организирали ние, ние сме дошли, защото виждаме едни млади хора, които имат желание да променят нещата и моето присъствие тук е израз на благодарност към тях. А те какво целят- нека те да споделят  вас!

За да е ограничи тази агресия, трябват железни правила, еднакви за всички. Конкретната млада жена, която бе така агресивна тук – какви житейски проблеми има, след като не може да ги преодолее?! Видях я – за мен тя е консуматор на всякакви услуги на това общество, не знам с какво е допринесла за обществото ни?

По думите на д-р Пашова, ежедневно линейките на Спешна помощ се ползват като таксита. “ Случаят не е спешен, тръгва линейката, тръгват две -три коли след нея- това е ежедневието…“

„Не съм броила нападенията над наши служители за миналата година – те биват вербални най- често, но имаше няколко случая с физическо посегателство – над медицински сестри, над фелдшери, над д-р Николов, извън територията на центъра, абсолютно необяснимо ми е –  дори да има някаква грешка, не е това начина да се решават проблемите!“, заключи д-р Пашова.

„Не може 20 човека да влизат с един болен и колегите да се чудят с болния ли да се справят, или с близките! Докато няма влязъл в затвора за такова нападение, нещата няма да се оправят. Ние тук сме на работа. Трябва да се сложи край – държавата, здравното министерство, трябва да сложат край! Приеха някакъв закон, който не е ефективен. Докато не се сложи ред кое е спешно и кое не, нищо няма да се промени. Струва ми се, че държавата няма воля да реши тези проблеми. Възмутен съм от случилото се с колежката. Наглостта на жената, която я нападна, стигна до там да обижда и полицаите!“

„Да видим там какво ще стане. Всъщност ще видите, че нищо няма да стане – ще я изкарат бедна, майка… И тя ще дойде пак другия път и пак ще направи същия скандал!“, коментира и старши фелдшерът Иван Шишков, който във времето назад също е бил обект на агресия. „Чупиха ми очила, нападаха ме, ритаха ме и отговор няма. Така че това е моето мнение – докато няма ефективни присъди, и то не от една година, а от 3 до 5 години, нещата няма да се оправят“, разочарован сподели Шишков.

Един от младите хора, Милчо Милев, който е в ръководството на сдружението, заяви, че не е допустимо толерирането на подобен род действия върху лица, които изпълняват служебните си задължения, които той окачестви като „маймунски“.

„Трябва да се помисли за радикални законови мерки, за да може нашите медици да работят в спокойна обстановка! Все пак сме в Европейския съюз и трябва да е направи нещо! Аз съм на мнение, че държавният апарат е достатъчно могъщ, за да се промени тази гротескна ситуация в спешните центрове!“, заключи Милев.

 

img