
Известният руски писател, поет, драматург, журналист и сатирик Виктор Шендерович тазгодишният лауреат на международния конкурс за къс разказ „Алеко“ в Свищов. Шендерович, който е с авторитет на опозиционер срещу сегашното управление в Русия, спечели подкрепата на журито с разказа си „Свободна конкуренция“ в надпревара с 58 писатели от 14 държави.
Журито, с председател Деян Енев и членове: Михаил Вешим, Румен Белчев, Галя Константинова и Людмил Симеонов, избира разказа на Шендерович сред 96 други, заради това, че се доближава най-много до Алековата традиция, споделиха оценяващите на пресконференция.
За съжаление, тазгодишният лауреат в конкурса за къс хумористичен разказ „Алеко“ не успя да присъства лично на награждаването, но изпрати поздравително писмо към жителите на Свищов, в което пише следното:
„Здравейте, приятели,
За съжаление в момента съм доста далеч от България и нямам никаква възможност да дойда във вашия град. Но все пак бих искал отдалеч да споделя с вас няколко мисли за сатирата, нейното място в обществото, а също и за конкурсите.
Ако си говорим за мястото на сатирата в съвременното общество, все пак първо се налага да си уточним географското разположение както на обществото, така и на сатирата, тъй като истината, поне така казват, винаги е конкретна.
Американският сатирик Джон Стюарт бе обявен преди години за най-влиятелния човек в САЩ (президентът Обама в тази класация зае едва 20-о място). В същото това време моят ирански колега, сатирикът Ибрахим Набави, се криеше от своите аятоласи някъде в Европа, като при това никак не държеше да се знае къде точно. В родината му вместо хонарари или поне уважение от страна на сънародниците, го чакаше бесилка.
А, ако го бяха открили в Европа – ножът на убиец.
Иначе казано – мястото на сатирата в обществото директно ни показва какво е политическото устройство на това общество.
„Сатирата никога няма да спечели конкурс – писа великият Станислав Йежи Лец. – Защото в журитата заседават нейните обекти“.
Но на мен ми провървя – с нищо не съм засегнал членовете на журито на конкурса, носещ името на Алеко Константинов.
Колко хубаво, че не се познаваме!
Е, значи, след като си получа наградата, един ден с чиста съвест ще мога да дойда в прекрасния Свищов.
Ваш Виктор Шендерович“
Писмото беше прочетено от Михаил Вешим по време на тържественото честване на 156 годишнината от рождението на Алеко Константинов, в салона на читалището„Еленка и Кирил Д. Аврамови – 1856“ и бе прието с бурни аплодисменти от публиката.
Конкурсът се организира за поредна година от община Свищов, международната фондация „Алеко Константинов“ и вестник „Стършел“, а разказа на лауреата на тазгодишния международен конкурс бе публикуван във в-к „Стършел“ на 4 август 2018 година.