
В случай, че се върнат в парламента, червените ще предложат свои номинации за новия състав на ЦИК
Депутатите от ПГ „БСП за България“ ще обсъдят призива на президента Румен Радев да се върнат в парламента за дебатите по ветото, което държавният глава наложи на промените в Изборния кодекс. Това заяви днес на брифинг във Велико Търново Весела Лечева, народен представител от IV -ти Великотърновски МИР. Тя уточни, че въпросът ще се обсъжда на заседание на парламентарната група, както и на Националния съвет на партията. По думите й политическата обстановка е динамична и не може да каже с какво решение ще излязат колегите й. „Аз съм за един работещ парламент, за законодателен процес, който ще гарантира устойчивост и предвидимост. Личното ми мнение е, че в Народното събрание трябва да върви нормален и демократичен законодателен процес!“
“Президентът с право предлага и иска опозицията да е вътре, защото това означава парламентаризъм, управляващо мнозинство, което се контролира от опозицията. Но ние ще се върнем, когато изпълнят тези условия – за един демократичен, свободен, честен и достоверен изборен резултат“, добави още Лечева.
Колегата й Явор Божанков, който е член на Комисията по правни въпроси, припомни ситуацията с приемането на промените в Изборния кодекс на 13-ти и 14-ти февруари.
„В 9.30 пристигна доклада, пълен с грешки. Тоест, няма да преувелича, ако кажа, че 99 процента от народните представители нямаха представа какво гласуват. Това беше тежък удар върху демокрацията, не само заради правата, които бяха отнети, но и заради начина, който е безпрецедентен за българския правов ред. Твърдя, че това ще се изучава в юридическите факултети поколения след нас“, сподели още Явор Божанков. с грешки. Тоест, няма да преувелича, ако кажа, че 99 процента от народните представители нямаха представа какво гласуват. Това беше тежък удар върху демокрацията, не само заради правата, които бяха отнети, но и заради начина, който е безпрецедентен за българския правов ред. Твърдя, че това ще се изучава в юридическите факултети поколения след нас“, сподели още Явор Божанков.
„До 12.30 през нощта правна комисия заседава. И с 5-6 души, полузаспали, отмени правата на българските граждани. Тогава от БСП сигнализирахме българското общество. На другия ден, в четвъртък, в сутринта, народните представители нямаха доклад. В 9.30 пристигна доклада, пълен с грешки. Тоест, няма да преувелича, ако кажа, че 99 процента от народните представители нямаха представа какво гласуват. Това беше тежък удар върху демокрацията, не само заради правата, които бяха отнети, но и заради начина, който е безпрецедентен за българския правов ред. Твърдя, че това ще се изучава в юридическите факултети поколения след нас“, сподели още Явор Божанков.
На въпрос, очакват ли тази година да се проведат извънредни парламентарни избори, Весела Лечева отговори: „За нас е сбъркан дневния ред на обществото- виждаме отказ от реформи в здравеопазването, в образованието, ако се прави реформа, тя е на парче!“
Лечева заяви още, че ако от ПГ на Левицата са се върнали в парламента, ще предложат свои кандидатури за новия състав на ЦИК.