
Около 400 държавни училища в страната плащат такса битови отпадъци в нарушение на закона, заяви на пресконференция във Велико Търново народният представител от „Възраждане“ Ангел Янчев. Той е поискал справка от МОН, от регионалните управления на образованието и от общини как всичките 2352 училища в България управляват собствеността – данни за балансовите стойности, плащане на ТБО, застраховки.
„МОН подстрекава умилищните ръководства да вкарват в тези баланси без правно основание имоти за общо 500 милиона лева. Общата сума за таксите не е толкова голяма – 1.5 млн. лева, но тя трябва да се плати от държавата, а не за сметка на делегираните бюджети“, заяви Янчев. Народният представител допълни, че нито Сметната палата, нито АДФК са разбрали, че има нередности при управлението на държавните училища и че тази практика е още от 90-те години. Той ще направи парламентарно питане до министър Красимир Вълчев каква е политиката на МОН по отношение на публично-държавната собственост и защо тези 400 училища без основание плащат ТБО. За промяна е необходимо решение на Министерския съвет.
До момента събраните от него данни показат, че в общинските училища плащането на такса смет и застраховките са за сметка или на учебните заведения или на общините. На много места има нарушение относно това кой е данъчно задължен субект – дали ползвателя или собственика. Според събраните данни, ОУ „Бачо Киро“ във Велико Търново е първенец с платени над 47 000 лева за м.г. На второ място се нарежда държавно училище във Варна с платени 32 000 лева такса смет, а на трето – държавната гимназия „Хенри Форд“ в София с размер на таксата 27 00 лева. „Общинските училища в София никога не са плащали такса смет, тя се поема от бюджета на Столична община“, заяви още той и допълни, че данните ще бъдат полезни за промени в нормативната уредба.
Народният представител даде положителен пример с община Ивайловград, където ТБО за училищата не се събира – в местната наредба те са приравнени към храмовете и молитвените домове. „Би трябвало училищата да бъдат освободени от такова облагане, за да бъде образованието наистина приоритет“, посочи Ангел Янчев.
Народният представител коментира и указа на президента Румен Радев за референдум за присъединяването към еврото, за който трябва да реши Народното събрание. Той припомни, че „Възраждане“ още през 2023 г. внесе 604 000 подписа в ЦИК, от които приеха за валидни 485 000, но 49-то НС отхвърли искането за организиране на референдум за еврото. „После, през лятото на 2024 година искането ни отново бе отхвърлено от 50-тия парламент, а на последното заседание на НС ние входирахме като точка 7 проект за насрочване на референдум, но управляващите спряха заседанието след т. 6. Румен Радев прави тази точка задължителна за разглеждане от парламента в тримесечен срок, изключено е той да не го разгледа“, информира Янчев, като предположи, че тя ще се разгледа още тази седмица.
„Възраждане“ провежда консервативна контрареволюция в България, всички вървят след нас“, обобщи той и припомни, че след тяхна законодателна инициатива бе прекратена ЛГБТ пропагандата в училище, предстои да се въведе задължителен предмет по „Религия и добродетели“ и че те първи повеоха битка за запазване на българския лев. „Кампанията продължава, на 16 май, от 18:30 часа в зала 1 НДК, ние сме съорганизатори на голяма дискусия за спасяване на българския лев заедно с журналистите Недялко Недялков и Страхил Ангелов, където ще участват още Костадин Костадинов, Виктор Папазов и Петър Волгин“, каза още Янчев.