Откакто Доналд Тръмп обеща по време на предизборната си кампания да прекрати бързо войната в Украйна, президентът Володимир Зеленски и неговите европейски поддръжници се опасяват, че ще бъдат изоставени от Америка. Страхът им нарасна на 12 февруари, когато Тръмп разговаря по телефона с руския лидер Владимир Путин, без предварително да съгласува подробностите с Украйна, и обяви, че преговорите за прекратяване на войната ще започнат „незабавно“. По-късно той съобщи, че може да се срещне лично с Путин в Саудитска Арабия.
Това беше точно такъв едностранен американски ход, срещу който само часове по-рано Зеленски предупреди в интервю за The Economist. „Ако Русия остане сама с Америка, Путин с Тръмп или техните екипи, те ще получат манипулативна информация“, предупреди украинският президент. Европейските лидери заявиха, че не трябва да бъдат изоставени и настояха, че Западът трябва да се стреми да „постави Украйна в позиция на сила“.
Поддръжниците на Украйна на Запад обвиниха Доналд Тръмп и неговото обкръжение, че са направили отстъпки на Путин, без да получат нищо в замяна. Руският фондов пазар се раздвижи отбеляза ръст. На световните пазари цената на петрола се понижи с 3%, отразявайки отчасти очакването, че преговорите в крайна сметка могат да доведат до реабилитиране на Кремъл и отмяна на западните санкции върху руската енергийна индустрия и по-широка икономика.
Тръмп се срещна два пъти със Зеленски през последните месеци – в Ню Йорк през септември и в Париж през декември – и двамата разговаряха след разговора с Путин. Но украински официални лица казват, че не са били консултирани относно времето или съдържанието на разговора – прекъсване на заявената политика на администрацията на Байдън да не обсъжда „нищо за Украйна без Украйна“ (въпреки, че контактите между Белия дом и Кремъл са се състояли зад кулисите).
Володемир Зеленски все пак се опита да звучи положително, след като новината за разговора между Тръмп и Путин беше публикувана в X, социална медийна платформа: „Никой не иска мир повече от Украйна. Заедно със САЩ ние начертаваме нашите следващи стъпки за спиране на руската агресия и осигуряване на траен, надежден мир. Както каза президентът Тръмп, нека го направим.
Тръмп веднъж се похвали, че може да сключи сделка за по-малко от 24 часа. Това не се е случило. Но въпреки това той се движи бързо, макар и с малко признаци за реален план и много доказателства за смут в екипа му.
Кийт Келог, бивш генерал с три звезди, беше назначен за специален пратеник на Америка за Украйна и Русия. Но именно Стив Виткоф, приятелят на голфа на Тръмп и сега негов пратеник в Близкия изток, отлетя за Москва на 11 февруари, за да върне у дома задържания американски учител Марк Фогел – жест на добра воля от страна на Путин, за да се подготви за разговора с Тръмп. Генерал Келог също не фигурира в преговорния екип, обявен от Тръмп: Марко Рубио, държавният секретар; Майк Уолц, съветник по националната сигурност; Джон Ратклиф, директор на ЦРУ; и довереният Виткоф.
Но президентът внезапно промени посоката. На 12 февруари той обяви в своята социална мрежа Truth Social своя „дълъг и изключително продуктивен телефонен разговор“ с руския лидер. Доналд Тръмп приветства съюза между двете държави през Втората световна война, избухна за „голямата полза“ от работата с Путин и говори за „посещение на нациите на другите“.
Преговорите изискват директни контакти. Но Тръмп всъщност започва да нормализира отношенията с Русия, без да получава осезаеми отстъпки. Наистина, говорителят на Путин каза, че преговорите трябва да включват нещо повече от прекратяване на бойните действия, беше необходимо да се „разгледат първопричините за конфликта“, което на кремълски език означава поглъщане на Украйна в руска сфера на влияние.
Ако не друго, Америка изглежда беше тази, която направи първите компромиси. Пийт Хегсет, новоназначеният американски министър на отбраната, каза, че е „нереалистично“ Украйна да се върне към международните си граници, предвид териториалните й загуби след намесата на Русия през 2014 г. и пълномащабното й нахлуване през 2022 г.
Той призна, че „трайният мир за Украйна трябва да включва стабилни гаранции за сигурност, за да се гарантира, че войната няма да започне отново“. Но той като че ли е спъвал подобни гаранции предварително. Той предположи, че Америка няма да направи много, за да ги осигури. Украйна няма да бъде приета в НАТО. Нито Америка би изпратила сили в Украйна, за да осигури мирно споразумение. Нито би позволила на НАТО да защити европейските войски, които може да бъдат разположени там. Сигурността на Украйна ще бъде задача на европейски и неевропейски войски в „мисия извън НАТО“.
Бъдещата подкрепа за Украйна е неясна. Изглежда, че Тръмп разглежда евентуално споразумение за американския достъп до редкоземните минерали на Украйна като компенсация за десетки милиарди в миналото американска помощ „с малко за показване“. Зеленски предположи, че може да се съгласи да предостави такъв достъп в замяна на продължаваща помощ, но Тръмп все още не е приел това.
Майкъл Макфол, бивш американски посланик в Русия, публикува на X: „Дипломация 101: Не давайте нищо, без да получите нещо в замяна. Не преговаряйте публично. Не преговаряйте за бъдещето на Украйна, без първо да сте съгласували позицията си с украинците.
Доналд Тръмп отдавна пренебрегва американските дипломатически конвенции. Въпреки неортодоксалните му методи обаче, някои се надяват, че помощниците на Тръмп ще го насочат към по-ортодоксални политики. Кърт Волкър, бивш пратеник на Тръмп в Украйна, смята, че президентът се опитва „хем да примами г-н Путин с топли разговори, хем да покаже, че може да окаже натиск върху него“. В коментари по-късно през деняТръмп изглежда коригира позицията си. „Подкрепям Украйна“, настоя той. Той прогнозира, че Украйна може да си върне част от територията и каза, че Америка ще продължи да я подкрепя, докато помощта е „осигурена“ – може би препратка към сделка за редкоземни елементи. „Ако не направехме това, тогава Путин ще каже, че е спечелил“, добави Тръмп.
Въпреки това настроението сред украинските официални лица е силно помрачено. „Мисля, че всичко ще се реши без Украйна“, казва един. „Украйна е прецакана. Както и Европа, между другото!“
Източник: The Economist