Какви полезни хранителни вещества притежава червеното зеле? Защо то е по-полезно от традиционното зеле? Научете повече за червеното зеле – една от храните, които трябва да присъстват във вашето меню.
Червеното зеле, известно още като лилаво зеле, е кръстоцветен зеленчук, който е вкусен както суров, така и термично обработен. Червеното зеле е популярно в голяма част от света и неслучайно. То е богато на хранителни вещества, полезно е за тялото и има приятен вкус. Не е ясно точното „родно място“ на червеното зеле, на него се гледа като на разклонение на традиционното зеле. Цветът му може да варира от лилав до червеникав – в зависимост от района, в който се отглежда.
Интересен факт е, че червеното зеле се използва като pH индикатор, тъй като то променя своя цвят в зависимост от pH-то на материала, в който се намира. Тоест цветът на червеното зеле се променя, вследствие на pH баланса на почвата, в която расте.
Червеното зеле е богато на фитохимикали, антиоксиданти, хранителни вещества, витамини и минерали. Някои от тези основни компоненти включват: тиамин, рибофлавин, фолиева киселина, калций, манган, магнезий, желязо, калий, витамин С, витамин А, витамин Е, витамин К, диетични фибри и витамини В.
Ползи за здравето
След като вече стана ясно, че в червеното зеле има голям брой полезни хранителни вещества, ясно е, че този зеленчук е много полезен за здравето. Някои от най-изявените здравни ползи от консумацията на червено зеле са:
- Засилва имунната система
- Бори се с възпалението и артрита
- Подобрява здравето на костите и намалява риска от остеопороза
- Намалява риска от Алцхаймер и други когнитивни проблеми
- Защитава кожата от слънцето, намалява видимите признаци на стареене като бръчки и петна по кожата, като цяло действа добре на кожата
- Пази здравето на очите
- Подпомага загубата на тегло
- Намалява риска от рак на белия дроб и рак на гърдата
С какво червеното зеле превъзхожда обикновеното зеле?
Макар че и традиционното зеле е много полезно за здравето, с какво все пак червеното зеле е по-добро от него? В червеното зеле се съдържа 85% от нужния дневен прием на витамин С, докато в зеленото зеле процентите са само 47.
Източник: Rozali.com