Очакванията са новоизбраният американски президент Доналд Тръмп да извърши мащабна реорганизация на държавния апарат. Републиканците си осигуриха мнозинство в Сената и е твърде вероятно да запазят мнозинството си в Камарата на представителите.
Очаква се той да се обгради само с истински негови привърженици. Вероятно ще бъде извършена и мащабна подмяна на хора в министерствата и органите на администрацията.
С нетърпение се очаква кой ще оглави Министерството на правосъдието, което Тръмп възнамерява да използва за съдебно преследване на политически опоненти. Националното обществено радио (NPR) преброи повече от 100 такива заплахи по време на предизборната му кампания.
След четиригодишно прекъсване движението на Тръмп „Да направим Америка отново велика“ ще може да назначава консерватори на висши съдийски длъжности. Това е така, защото републиканците държат мнозинството в Сената – поне до междинните избори в края на 2026 година. През първия мандат на Тръмп бяха назначени 234-ма съдии – включително трима във Върховния съд.
Въпреки че Белият дом, Конгресът и Върховният съд са подчертано консервативни, други институции, например медиите, ще се нагърбят с контролната функция, известна като „Checks and Balances“. А управляваните от демократи щати се подготвят за тежки политически битки, пише DW.
Губернаторът на Ню Йорк Кати Хочул се обърна директно към Тръмп с предупреждението: Ако се опитате да навредите на нюйоркчани или да ограничите техните права, ще се боря срещу всеки Ваш ход.
Разделението между двата лагера обаче няма да бъде преодоляно при Тръмп.
„През следващите четири години поляризацията може да се задълбочи още повече“, смята ръководителят на независимия мозъчен тръст Aspen Institute Germany Сторми-Аника Милднер.