Изследователят д-р Светлозар Попов ще представи пред своите съграждани и гости на Варна най-новата си книга „Металургията в праисторията и митологията“, която излезе от печат през май т.г., както и второ, допълнено издание на изследването “ Българската писменост- известна и непозната“. Творческата среща е част от тазгодишната програма на Алея на книгата във Варна, като тя се организира на 8 август от 18:00 часа в Концертно студио в БНР- Радио Варна.
Почитателите на древната българска история ще научат повече за периода на Балканския халколит и металургията на медта и златото, за мястото на Източните Балкани в развитието на металургията. Книгата проследява и култа към боговете металурзи във Варненския халколитен некропол, културата Алдени, разпространението на металургията в Източна Европа и Волго- Уралието, ранната металургия в Кавказ и разпространението й в Средиземноморието и Близкия Изток.
За книгата си „Българската писменост- известна и непозната“, д-р Светлозар Попов споделя: „Ние, българите, сме изконно писмен народ. Историята на българската писменост е неразделно свързана с хилядолетната българска история“. Обикновено, когато говорим за българската писменост, имаме предвид известните ни Глаголица и Кирилица. Авторът проследява корените на писмеността далече назад във времето и пространството. Той я обвързва не само с руноподобното писмо на нахлулите в Европа хунобългари, но и с историята на азбучното писмо и с най-ранната писменост въобще.
Новите изследвания на автора са посветени на халколитната балканска писменост и разпространението й с т.нар. „културен дрейф” на юг, но и на изток, останал засега извън вниманието на науката.
Събитието се организира от издателство „Атеа“ и е част от програмата на Алея на книгата 2024 – Варна.