
Първото извънстолично вертолетно летище и седмото към болнична структура у нас бе официално открито в областната болница във Велико Търново. Първият медицински хеликоптер, след демонстрация кацна на площадката с размери 40 на 40 метра. Машината ще може да превозва до 6 седящи и един лежащ пациент, като ще изминава разстоянието от Велико Търново до София за около 40 минути.
С площадката във великотърновската болница вертолетните летища у нас стават седем. Тя се е ползвала активно до 90-те години на миналия век, но вече разширена, реконструирана и приведена към европейския регламент.
„Това е седмото болнично вертолетно летище и първото държавно извън София Имаме три вертолетни летища в София, едно в Русе, едно във Варна и едно в Панагюрище, Предстои регистрация на болнични вертолетни летища в Пловдив, Плевен, Видин, Враца, Монтана…“, обясни служебният заместник- министър на транспорта и съобщенията Анна Михнева- Натова.
Васил Вълков е един от пилотите, които ще транспортират спешни пациенти. Първият медицински хеликоптер у нас все още не е излитал на мисия. Причината: летателните екипи все още се обучават.
„От 39 години се занимаваме с хеликоптери, това ни е основната професия, гражданска авиация към цивилни авиокомпании- частни и държавни, и сега този проект за да го стартираме в най- кратки срокове, за да тръгне проекта по българските медицински заведения“ , разказа Васил Вълков, летателен директор на „България Хели Мед Сървиз“.
„Обучението си върви по план и се надяваме при подходящи условия и машината не дава откази, да завършим до края на тази седмица обучението. След това предстои пристигането на проверяващ пилот от учебния център на фирмата Леонардо, който да провери пилотите и да си даде становището за тяхната подготовка. Което ще даде възможност на оператора да изпълнява полети за мисии“, обясни Димчо Добрев, изпълнителен директор на“България Хели Мед Сървиз“.
Транспортирането на спешни случаи с въздушна линейка често са животоспасяващи. Предвижда се хеликоптерът да изминава разстоянието от Велико Търново до София за 40 минути.
„Инцидентът във Враца беше – виждате българските граждани не са оставени без медицинска помощ, по преценка- детето по най- бързия възможен начин да бъде пристигнало в Пирогов!“, заяви д-р Петко Стефановски служебен заместник- министър на здравеопазването.
Модернизирането на хеликоптерната площадка във великотърновската болница е осигурено от Министерство на здравеопазването с финансиране в размер на 120 хиляди лева.