Притеснение за конституционна криза не би трябвало да има. До нея нямаше да се стигне, тъй като основното правило е в член 111, а то е, че МС остава да изпълнява функциите си до избирането на нов. България щеше да има правителство и парламент. Това коментира политологът Даниел Смилов.
Според журналиста Валентина Войкова законите, които предстои да минат на второ четене днес трябва да поправят така наречения текст в Конституцията, свързан с „домовата книга”. „Човекът, който има пряко отношение към тези промени е Христо Иванов, който каза две неща. Че не си спомня кой точно е внесъл тези поправки и, че не е очаквал толкова скоро предсрочни избори. Важно е кой е внесъл поправките и обществото трябва да знае”, добави тя.
„Нямам притеснение, че България ще има служебно правителство, че ще има избори и те ще бъдат свободни и демократични. Най-много ме тревожи, че България подминава, затваря си очите пред основните въпроси, които се случват в света. Ние не обръщаме внимание на неща, които пряко ни засягат в съседство”, каза журналистът Любчо Нешков.
По думите му трябва е да има истински политически дебат с визия. „Гражданите трябва да гласуват за политическа програма, която предлага визия за България. Държавата трябва да подсигури сигурността на гражданите, образованието, прехраната, дигитализацията. Ние тези основни точки ги подминаваме”, допълни той.