Отбелязваме Международния ден на музеите
18 май 2026
Днес (18 май) е Международният ден на музеите.
За пръв път празникът се чества на тази дата през 1978 г. Решението за това е взето през 1977 г. в Москва на ХІ-та генерална конференция на Международния съвет на музеите. Думата „музей“ идва от латинската дума „museum“, която е от гръцки произход и произлиза от „mouseion“. „Mouseion“ било мястото (понякога храм), посветено на музите – покровителките на изкуствата в гръцката митология.
В модерната си форма музеят възниква като индивидуална колекция от куриозни предмети на аристократи през Ренесанса. По-късно националната държава превръща музеите в стожер на своята културна идентичност.
Тази година Европейската нощ на музеите в България ще се проведе на 23 май. Събитието ще включва музеи, галерии и културни пространства в София, Варна и други градове в страната.
Над 70 обекта в столицата ще участват с безплатен вход и специална програма.
Източник: Дарик нюз

Света
Лайфстайл
Спорт