Увеличава се броят на отпадналите ученици във Великотърновско

image

14 май 2026

image

Още в първия си работен ден новият областен управител Марин Богомилов ръководи заседание на Областния координционен център за пълния обхват на деца и ученици в образователната система. На заседанието присъстваха представители на десетте общини в региона, Регионалното управление на образованието, Дирекциите „Социално подпомагане“, Областната дирекция на МВР и Регионалната здравна инспекция. Те докладваха за работата по конкретни случаи и предприетите мерки.

От Регионално управление на образованието представиха резултатите от работата на екипите през месеците февруари, март и април 2026 г. Отпадналите от училище ученици през февруари са 75, през март-92, а през април-88. През месеците февруари и март липсва информация за 65 деца, а за април за 67. През февруари и март незаписаните са 24 ученици, а за април-25. През февруари в чужбина се водят 285 деца, за март-278, а за април-267 подрастващи. От групата на „незададени“ през февруари са 707, за март-696, а за април-672 деца.

От ОДМВР-Велико Търново съобщиха, че през трите месеца полицейски служители са участвали в 5 съвместни проверки на адреси с екипите за обхват, с цел установяване на незаписани в образователната система, подлежащи на задължително обучение деца. При извършените обходи е установено едно дете.

„Във връзка с поискани съдействия от страна на училищните ръководства по места, полицейски служители на ОДМВР Велико Търново са извършили общо 21 обхода на адреси, при които са установени 5 деца, подлежащи на задължително обучение. По повод на постъпили искания от образователните заведения, са изготвени справки за задграничните пътувания за 8 деца. ОДМВР Велико Търново е в готовност за изпълнение на заложените в Механизма ангажименти“, увериха от институцията.

„В заключение бих искал да изразя своята благодарност за предоставената информация и за Вашата професионална ангажираност. Темата на тези заседания е изключително деликатна, тъй като засяга пряко бъдещото развитие и социалната интеграция на деца в риск. Оценявам Вашето професионално отношение и положените усилия“, заяви областният управител Марин Богомилов.

 

 

image

заседание

Марин Богомилов

Областен координационен център

отпаднали ученици

Сподели:

Още от категорията